Dach intensywny - czy to dobry pomysł?

Własny ogród na dachu, z bujną roślinnością… Brzmi jak marzenie, prawda? Tymczasem naprawdę możesz go mieć! Warto jednak mieć świadomość, że niekoniecznie będzie wyglądał dokładnie tak, jak w naszych marzeniach. Na co możemy sobie pozwolić i od czego zależy, jaki dach zielony możemy u siebie zastosować: dach intensywny http://gcl.com.pl/zinco-zielone-dachy/rozwiazania-systemowe/dach-intensywny/ czy też ekstensywny? Jaką roślinność możemy posadzić na każdym z nich?


Musisz mieć świadomość, że decydując się na dach intensywny, będziesz musiał podjąć się regularnej pielęgnacji zasadzonych roślin. Ale to właśnie dach intensywny wygląda jak ogród przeniesiony na szczyt twojego dachu, więc jeśli masz taką możliwość - warto w niego zainwestować. Pamiętaj jednak, że sama ochota i pieniądze nie wystarczą. Twój dach musi mieć odpowiednie obciążenie i właściwy kąt nachylenia.


Dach ekstensywny to ten, na którym posadzisz głównie rośliny sucholubne. Z pewnością zatem będzie tańszy w realizacji i łatwiejszy w późniejszym utrzymaniu. Jego zaletą jest również większa odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Istotna różnica jest też w kącie nachylenia dachu - dach intensywny wymaga raczej całkiem płaskiego dachu, natomiast ogród ekstensywny można wykonać nawet przy 35 stopniach nachylenia.


Jakie rośliny na zielony dach?


Już wiesz, że wybór roślinności na dach zielony to nie tylko kwestia twojego gustu. Musisz bowiem uwzględnić maksymalne obciążenie oraz grubość podłoża. To ważne na etapie projektowania domu, bo jeśli projektant nie przewidzi więcej niż kilkanaście centymetrów podłoża, nie możesz pozwolić sobie nie tylko na drzewa - problemem będzie chociażby zwykły trawnik!


Musisz także zdawać sobie sprawę, co dzieje się z wodą na dachu. Warstwa podłoża to jedno, natomiast pod nią znajduje się specjalny drenaż, który na bieżąco wodę usuwa. W podłożu musi zostać zawarty specjalny substrat, np. z włókien kokosowych. Dlatego właśnie woda nie obciąża dodatkowo twojego domu. Gdybyś w takich warunkach, przy kilkunastu centymetrach podłoża, chciał posadzić trawnik, musiałbyś podlewać go nawet kilkanaście razy dziennie. Dlatego dach intensywny nie przewiduje możliwości posadzenia go. Roślinność sucholubna to jedyne rozwiązanie.


Dach zielony - komu powierzyć realizację?


Niezależnie od tego, czy wybierzesz dach intensywny, czy też ekstensywny, jest to dość droga inwestycja, której realizacja wcale nie jest prosta. Dlatego wymaga naprawdę dobrej znajomości tematu i lepiej nie oddawać jej w niesprawdzone ręce. Zdecydowanie powinieneś wybrać fachowców posiadających duże doświadczenie w tego rodzaju realizacjach.


Profesjonalna firma, która na twoim domu będzie realizowała dach intensywny lub ekstensywny, musi wziąć pod uwagę nie tylko grubość podłoża i maksymalne obciążenie, o którym już wcześniej wspominaliśmy. Istotne będzie również nasłonecznienie - chociażby wcześniej wspomniany trawnik nie będzie pięknie się rozwijał w bardzo nasłonecznionym miejscu. Fachowcy powinni wziąć to wszystko pod uwagę, by finalny efekt był powalający i by twój dach wyróżniał się na tle innych.